Na czym polega tajemnica sukcesu Scrum?

2

Kategoria : Scrum

Ten artykuł jest 1 z 2 części w serii Zarządzanie projektami metodą Scrum

Co nowego wnosi Scrum? W czym jest lepszy od stosowanych dotychczas metod iteracyjnych tworzenia oprogramowania? Jaka jest tajemnica wydajności tej metodyki ? Aby wyjaśnić tajemnicę sukcesu Scrum, posłużmy się analogią.

Powiedzmy, że jesteś doświadczonym kierowcą TIR-a, który ma dostarczyć węgiel z Katowic do Szczecina. Masz do przejechania około 700 kilometrów. Twój pracowawca, aby zoptymalizować koszt oraz czas dostawy dokładnie planuje Twoją trasę. Przy tym planowaniu bierze pod uwagę komfort jazdy, poziom spalania dla poszczególnych dróg, remonty, stałe miejsca patroli policyjnych oraz fotoradary, korki, jakość oraz bezpieczeństwo dróg, obecność dobrych punktów gastronomicznych na trasie oraz wiele, wiele innych czynników. Proces takiego planowania jest bardzo skomlikowany. Wymaga zebrania olbrzymiej ilości informacji (w końcu to prawie 700 kilometrów!). Kiedy projekt trasy jest już gotowy, przekazuje Ci go wraz z poleceniem bezwzględnego trzymania się zawartych w nim zapisów. W końcu przygotowywany był z taką starannością i tak olbrzymim nakładem pracy. Nie ma mowy o żandym odstępstwie. Zresztą w tym kształcie został zatwierdzony przez inwestora, więc nie ma o czym mówić…

Startujesz, masz GPSa, CB Radio, komórkę oraz własny bagaż doświadczeń w głowe, ale nic z tych rzeczy w drodze Ci się nie przyda. Trasa została dokładnie zaplanowana. Jednak.. na setnym kilometrze okazało się, że jesteś już zmęczony jazdą, ponieważ Twój przełożony przy wyborze komfortowej trasy kierował się własną subiektywną oceną. Dla niego podróż bocznymi drogami była wygodniejsza, ponieważ nie lubi szybkiej jazdy a wyprzedzjące go ciągle na drodze szybkiego ruchu samochody przyprawiały go o zawrót głowy. Twoja nawykowa dynamiczna jazda, na bocznych uliczkach pociągała za sobą konieczność ciągłego hamowania a następnie przyspieszania co spowodowało iż spalanie było jednak wyższe od założonego. Okazało sie również, że od czasu zbierania informacji o remontach, sytuacja uległa niewielkiej zmianie :). Stoisz więc posłusznie w korkach i masz czas na informowanie przez CB Radio innych uczestników ruchu, aby wybrali alternatywną trasę. Ty nie miałeś takiej mozliwości, mimo iż również dostałeś tą informację. Od czasu projektowania trasy, przybyło również fotoradarów, w jezdni na zaplanowanej drodze porobiły się koleiny a w okolicy otwarto nowe objazdówki. Tobie jednak nie wolno z nich korzystać. Musisz trzymać sie planu. To wszystko spopwowało że masz już spore opóźnienie. Gnasz więc przed siebie jak szalony, łamiąc wszystkie możliwe przepisy ruchu drogowego narażjąc siebie oraz innych podróżnych, choć i tak już nie ma nadziei że zdążysz na czas..

W końcu przybywasz na miejsce… Jesteś spóźniony, zmęczony, sfrustrowany i zdemotywowany. I tak miałeś ogromne szczęście, że klient w czasie jazdy nie zmienił adresu dostawy, bo musiałbyś wtedy wrócić do bazy, po nowy plan :).

A teraz wyobraź sobie, że dostajesz TIR-a załadowanego węglem, oraz :

- adres dostawy (cel sprintu),

- termin dostawy (termin zakończenia sprintu)

- narzędzia potrzebne do pracy oraz pozyskiwania informacji o zmianach, takie jak GPS, CB Radio, telefon komórkowy itp. (codzienne spotkanie scrumowe)

- przepisy ruchu drogowego – (zasady scrumowe)

… i poza tym pełną swobodę działania !

Stajesz się samodzielnym agentem, który sam decyduje o tym którędy pojedzie, z jaką szybkością, gdzie się zatrzyma i na jak długo. Na bieżąco pozyskujesz informacje i podejmujesz decyzje, wprowadzasz niezbędne zmiany, które ułatwiają Ci osiągnięcie celu sprintu – dotarcie pod wskazany adres w określonym terminie. Wykorzystujesz więc dwie najważniejsze właściwości, które leżą u podstaw metodyki Scrum : możliwośc szybkiego reagowania na zmiany oraz samoorganizację.

Szybkie reagowanie na zmiany

Dzięki licznym praktykom przeglądowym oraz adaptacyjnym wbudowanym w Scrum (Sprint Planning, Daily Scrum, Sprint Review, Sprint Retrostective), na bieżąco analizujemy sytuację i wprowadzamy niezbędne zmiany, w celu zmaksymalizowania wartości pracy kolejnego dnia roboczego, usunięcia przeszkód w osiągnięciu celu sprintu (Sprint Goal) czy większego uprowadopodobnienia osiągnięcia celu releasu (Release Goal).

Samoorganizacja

Dzięki temu, że ogólne zasady scrumowe są proste w użyciu a definicje zadań jasne i klarowne (istnieją odpowiednie techniki ich opisu) , zespół ma pełną swobodę działania i sam wybiera najlepszą drogę do osiągnięcia celu sprintu (Sprint Goal). Wraz ze swobodą działania, przychodzi kreatywność oraz zaangażowanie. Te z kolei implikują odpowiednią motywację oraz poczucie odpowiedzialności.

Jak wynika z powyższego, tajemnica wydajności metodyki Scrum opiera się głównie o skuteczne mechanizmy szybkiego reagowania na zmiany oraz głęboko zakorzenioną zasadę samoorganizacji pracy zespłów scrumowych.

W warunkach gospodarki rynkowej, elastyczność oraz wsparta odpowiednią motywacją kreatywność, to wartości, które trudo przecenić !

Nawigacja seriiWstęp do Scrum»

Comments (2)

[...] This post was mentioned on Twitter by Marek Dikta. Marek Dikta said: Na czym polega tajemnica sukcesu Scrum? http://www.agile-development.pl/na-czym-polega-tajemnica-sukcesu-scrum/ [...]

Miałem ostatnio możliwość zobaczenia narzędzi JIRA (Agile, Scrum, Kanban tool) na zorganizowanym szkoleniu. Polecam link do posta o tym http://miroslawmiodonski.blogspot.com/2012/10/scrum-kanban-jira-plugin.html

Post a comment

*